10.06.2012

schwerbelastungskörper

Postawiony w latach 1941-42 roku cylinder z litego betonu. Podstawa jest nieco węższa, więc jego 12650 ton naciska na równe sto metrów kwadratowych podłoża. Chodziło o sprawdzenie, czy berliński grunt w ogóle jest w stanie udźwignąć gargantuiczne projekty Alberta Speera. Cylinder, zwany też "nogą słonia", stoi niedaleko miejsca w którym miał stanąć łuk tryumfalny - centralna dominanta alei prowadzącej z Hali Ludowej do nowego dworca głównego (mniej więcej w miejscu dzisiejszego Südkreuza).

Doświadczenie wykazało, że bez specjalnego wzmocnienia podłoża budynki prawdopodobnie by runęły (w ciągu dwóch lat kloc zapadł się w gruncie o prawie 20 cm).

Słoniową Nogę można zwiedzać za darmo w sezonie letnim. Niestety godziny otwarcia są mało przyjazne (w godzinach roboczych na tygodniu). Jeśli trafi mi się jakiś wolny dzień urlopu w Berlinie bez lepszego pomysłu, to spróbuję zrobić zdjęcia wewnątrz.

Przy okazji sprawdzania technicznych detali konstrukcji odkryłem, że trójkąt pomiędzy stacjami Yorckstrasse, Südkreuz i Schöneberg to tzw. "czerwona wyspa" - dzielnica o starych lewackich tradycjach. Jakoś doskonale to koreluje z nazistowskim planem wyburzenia jej całkowicie pod budowę nowej Germanii - stolicy Świata.

0 komentarze: